Co powinno się wiedzieć o oklejaniu auta folią samochodową?

Wielu kierowców decyduje się na oklejenie samochodu folią. Powody są różne. Z jednej strony jest to potrzeba lub chęć zmiany koloru samochodu. Z drugiej strony, może być to konieczność naklejenia np. reklamy swojej firmy. Zanim jednak zdecydujemy się na użycie foli samochodowej trzeba wiedzieć kilka rzeczy.

Przede wszystkim należy najpierw odpowiednio przygotować samochód. Zacząć należy od dokładnego umycia samochodu. Nie może być to mycie powierzchowne. Auto musi być umyte bardzo dokładnie. Jeśli pozostawiony zostanie jakiś brud będzie to miało wpływ na wygląd foli na samochodzie. W tym celu należy także dokładnie odtłuścić całe nadwozie samochodu. Da nam to gwarancję, że klej na foli na pewno będzie dobrze trzymał.

Kolejny krok to wybór odpowiedniej foli samochodowej. Generalnie najczęściej używa się dwóch rodzajów foli. Sztywnej lub wylewnej. Folia sztywna nadaje się przede wszystkim do oklejenia powierzchni płaskich. Można ją wykorzystać np. do umieszczenia jakiegoś wzoru na drzwiach samochodu lub masce. Dużo więcej możliwości daje folia wylewna. Jak sama nazwa wskazuje można jej użyć do oklejenia całego samochodu. Często wykorzystywana jest nawet w celu zmiany koloru całego samochodu. To jaką folię wybierzemy zależy od naszych potrzeb i oczekiwać.

Używamy różne akcesoria samochodowe. Wśród nich folie. Ale chcą okleić samochód lepiej nie robić tego samemu. Tu potrzebna jest ogromna precyzja i wprawa. Lepiej w tym celu udać się do fachowej firmy specjalizującej się woklejani samochodów.

Rodzaje folii samochodowych

Folie samochodowe przede wszystkim kojarzą się przyciemnianiem szyb. Trzeba jednak wiedzieć, że spełniać one mogą dużo więcej funkcji. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj folii zostanie wybrany. Istnieje ich bowiem kilka rodzajów.

Jedną z najpopularniejszych foli samochodowych jest folia monomeryczna. Głównie ze względu na swoja niską cenę. Najczęściej wykorzystywana jest do oklejania prostych i płaskich elementów. Oklejane są nią m.in. samochody dostawcze. Długość życia takich folii to zwykle 3-4 lata.

Drugim rodzajem folii jest folia polimerowa. Jej żywotność jest dłuższa niż w przypadku folii monomerycznej. Wynosi średnio 5-7 lat. Jest dużo bardziej elastyczna, a przez to oklejenie wygląda dużo estetyczniej. Można dzięki niej naklejać dużo bardziej skomplikowane projekty.

Kolejnym rodzajem folii jest folia wylewana. Ten rodzaj folii służy do oklejania całej powierzchni samochodu. Co więcej, dzięki jej zastosowaniu można zmienić kolor całego auta. Stąd właśnie jej nazwa. Jest to folia samochodowa o najwyższej jakości.

Ostatnim rodzaje foli jest folia OWV. Jest to folia, która jednostronnie przepuszcza światło. Często stosowana jest do oklejenia tylnej szyby samochodu. Dzięki czemu z zewnątrz widać reklamę, ale wewnątrz kierowca ma normalny widok z tylnej szyby.

Takie akcesoria samochodowe jak folia oferuje większość firm poligraficznych. Najczęściej wykorzystywana jest w celach reklamowych lub do obrandowania samochodów, np. ciężarówek lub tirów. Co ważne, koszt oklejenia samochodu wcale nie jest wysoki.